Jen málo historických domů má to štěstí, že si po rekonstrukci udrží svůj původní genius loci. Neobarokní bytový dům v Olomouci na adrese Vídeňská 11 je jednou z čestných výjimek, a to zásluhou osvíceného investora a respektujícího přístupu architektonického studia SMLXL.
Vyhlášená olomoucká adresa
Rohový dům s předsunutou věží byl postaven v roce 1899 na parcele, která se uvolnila zbouráním již nepotřebného barokního opevnění Olomouce. Jednou z posledních památek na tuto dobu je nedaleká Terezská brána.
Celá Vídeňská ulice je díky tomu přehlídkou historizující architektury 18. a 19. století. Zdejší bytové domy a vily patří k těm nejkrásnějším ve městě, protože mají přímý výhled do Smetanových sadů. Ty jsou pro místní stejně lákavou destinací, jako vinohradské Riegrovy sady pro Pražany.
Citlivý přístup k rekonstrukci
Investor rekonstrukce, rodinná firma Siroky Realestate, si pro spolupráci vybral progresivní architektonické studio SMLXL v čele s Klárou Valovou. Do týmu byl přizván i architekt Jan Dohnal specializující se na historickou architekturu. Tím vznikl silný tandem, který v projektu dokázal skloubit respekt k původním prvkům domu a současné požadavky na pohodlné bydlení.
Obnova dřevěných podlah
Původní dřevěné podlahy bylo v rámci rekonstrukce potřeba vyměnit. Při výběru nových se tým architektů řídil vzory, které se na místě dochovaly: „Vycházeli jsme z klasického stromečku,“ říká architektka Klára Valová. „Zvolili jsme ale mnohem větší formát, který působí elegantně a nadčasově. Zároveň citlivě koresponduje s původním designem domu,“ vysvětluje.
Dřevo bylo coby materiál pro podlahu jasnou volbou od první chvíle. „Je to přírodní materiál, který je příjemný na dotek a používáním přirozeně stárne,“ vyjmenovává výhody architektka. „Současné technologie nám navíc umožňují použití velice kvalitních laků, které zachovávají povrchovou strukturu dřeva a nejsou příliš vidět,“ doplňuje.
Parkety z italské manufaktury
Pro projekt Vídeňská 11 byly vybrány lakované dubové parkety ve tvaru stromečku v odstínu Ca’ Baseggio od italského výrobce Foglie d’Oro. „Je to manufaktura v pravém slova smyslu,“ říká Lukáš Masár, spoluzakladatel Valen&Masar. „Podlahy umí vyrobit z různých druhů dřeva, v obrovském množství formátů a barevných odstínů. Architekt díky tomu nemusí během návrhu interiéru ustupovat ze své vize,“ vysvětluje. Kromě estetických nároků parkety splňovaly také technický požadavek na instalaci podlahového topení v jednotlivých bytech a udržitelný původ dřeva, který dokládá certifikace FSC.
Úspěšná spolupráce
O tom, že poctivý přístup a důraz na detail se vyplácí, svědčí fakt, že ještě před dokončením rekonstrukce je většina bytů v domě prodána. „Naším cílem je vracet zapomenutým budovám život a duši. S Vídeňskou 11 se nám to, myslíme, opravdu povedlo. Zachovali jsme její historický šarm a zároveň ji obohatili o energii moderního života,” uzavírá spokojeně investor.
Text: Filip Šimoník (studio Mezonit)
Vizualizace: Vídeňská 11