Dřevěné parkety Herringbone Egmont
Dřevěné parkety Herringbone Egmont
Dřevěné parkety Herringbone Egmont

Dřevěné parkety Herringbone Egmont

Klasické dubové parkety od nizozemského výrobce Origineel Chapel Parket mají hoblovaný povrch, jsou dostupné ve 32 barvách a třech různých vzorech pokládky. Pomůžeme vám vybrat variantu, která se do vašeho interiéru nejlépe hodí.

Dostupné typy dřeva


Dub

Dostupné vzory


Stromeček

Chevron

Prkna

Kazety
Technický list ke stažení v sekci pro architekty nebo na vyžádání. 
Možné povrchové úpravy naleznate zde.

Sukovitost:
více úrovní

Certifikovaný
původ dřeva

Certifikovaný
původ dřeva


Vyrobeno v
Nizozemsku

Vhodné pro
podlahové
topení

Exkluzivně
u V&M

Dřevěná podlaha vám na míru

Navštivte náš showroom a společně vybereme nejvhodnější typ dřeva, povrchovou úpravu, barevnost, sukovitost a vzor pokládky pro váš interiér.

OSOBNÍ KONZULTACE

Origineel Chapel Parket: podlahy vyprávějící příběh

Když tato nizozemská značka před 35 lety vznikala, rozhodla se pracovat pouze se dřevem těch nejkvalitnějších evropských dubů a vytvářet podlahy, které budou odrážet každodenní život. A to se jí skvěle daří. Dřevěné podlahy Origineel Chapel Parket vynikají poctivým ručním zpracováním bez použití broušení. Díky tomu si uchovávají svůj přírodní charakter a nepůsobí uměle. Zákazníci si mohou vybírat z 56 barev dřeva a různých úrovní patinování, na které je tento výrobce expert, nebo si nechat vytvořit vlastní barevný odstín zcela na míru.

S ohledem k přírodě a zdraví lidí

Výrobce Origineel Chapel Parket využívá pouze dřevo z udržitelně obhospodařovávaných lesů s certifikací FSC nebo PEFC a úzce spolupracuje s pilami, aby měl dohled nad všemi fázemi výroby. Jeho továrna využívá solární energii a z odpadního dřeva vyrábí elektřinu, kterou zásobuje tři tisíce domácností z okolí. K barvení využívá přírodní procesy a k povrchové ochraně jen přírodní oleje. Při pokládce používáme pouze lepidla od certifikovaných dodavatelů, kteří splňují nejpřísnější emisní normy.

Nejčastější otázky

Při vybírání dřevěné podlahy do interiéru se nejčastěji setkáte s dubem. Dubové podlahy jsou poměrně tvrdé, a proto vynikají svou dlouhou životností. Při správné péči vydrží až desítky let a budou se po nich prohánět ještě vaše vnoučata.

Pro výraznější kresbu dřeva je často volen také evropský nebo americký ořech, který už lze označit za luxusní dřevinu. Využívá se pro dřevěné podlahy, ale i nábytek nebo obložení zdí. Vynikne v komplikovaných mozaikách, kazetách nebo speciálních modulech od značky Foglie d'Oro.

Pokud hledáte specifický druh evropského nebo exotického dřeva, spojte se s námi. Za pomoci našich obchodních partnerů jsme schopni vytvořit přesně takovou podlahu, po které toužíte.

Mezi základní tvary dřevěných podlah patří prkna, stromeček, chevron, kazety a moduly. Pojďme se na ně podívat postupně.

Prkna – základní tvar pro pokládku dřevěné podlahy, který dává nejvíce vyniknout přírodnímu charakteru dřeva. Obecně platí, že čím širší a delší prkno je, tím je dražší. Mezi naše speciality patří jumbo prkna od výrobce Foglie d'Oro, která dosahují šířky 50 cm a délky až 4,5 metru. Prkna obecně volí zákazníci, kteří preferují skandinávské nebo rustikální ladění interiéru.

Stromeček / rybí kost – klasický vzor, který se vybaví většině lidí, když se mluví o dřevěné parketové podlaze. Tvoří ho kratší prkénka obdélníkového tvaru, která se k sobě přikládají pod úhlem 90 stupňů. Tento vzor je často volen do interiérů tradičních městských bytů.

Chevron – podobá se stromečku, ale na rozdíl od něj jsou jednotlivá prkénka ve tvaru rovnoběžníku a skládají se pod úhlem 45 stupňů (francouzský vzor) nebo 60 stupňů (maďarský vzor). Při pokládce vytváří dlouhé linie, které opticky prodlužují prostor a působí elegantně.

Kazety – honosný vzor mnoha tvarů, který často kombinuje i více typů materiálů nebo barev dřeva. Setkáváme se s ním v reprezentačních prostorách vil, paláců a historických budov. Mezi nejznámější patří tzv. vídeňský kříž nebo kazeta versailles.

Moduly – nejmodernější a nejosobitější typ dřevěné podlahy. Ta je často složena z několika typů modulů různých tvarů, které umožňují tvořit sofistikované geometrické nebo organické obrazce. Tyto podlahy jsou často navržené současnými designéry a jejich tvary jsou patenty jednotlivých výrobců.

Vzory pokládky

V podstatě žádný. Dřevěná podlaha je obecný termín označující jakoukoli podlahu vyrobenou ze dřeva. Parketa je obvykle označení pro vytvarovaný dílek z masivního dřeva, nejčastěji používaný pro pokládku do vzoru stromeček / rybí kost.

Samozřejmě. Jsme zvyklí podílet se na obnově kulturních a historických objektů a uzpůsobit výběr a zpracování podlahy tak, aby byla v souladu s požadavky památkové ochrany.

Současné způsoby opracování v kombinaci s tradičními metodami barvení dřeva nám nekladou v podstatě žádné limity. Vhodně zvolené aplikace laků nebo tvrdých voskových olejů nám dovolují docílit nespočtu kombinací a barevná škála není téměř nijak omezena.

Jediný limit barvy a struktury spočívá ve výběru vhodné dřeviny. Ať už se jedná o dub, americký ořech, evropský ořech, teak, jasan nebo buk, každé dřevo jinak reaguje a na základě toho i jinak vypadá. S výběrem vhodného typu dřeva vám samozřejmě poradíme.

Všichni výrobci, se kterými spolupracujeme, mají své lety prověřené know-how. Vědí, jak vytvořit povrchovou úpravu, která zajistí podlaze dlouhodobou stabilitu, barevnou stálost, zdravotní nezávadnost a jedinečný vzhled.

Naši dodavatelé nabízejí různé povrchové úpravy za využití tradiční ruční práce nebo současných technologií. Vyberte si podlahu ručně hoblovanou, kouřovanou, s termo úpravou, katrovanou, drásanou, opalovanou nebo tu, která kombinuje více různých opracování. Správně zvolenou technikou se docílí ideálního dojmu pro váš interiér.

Dle typu dřeva a zamýšleného využití následuje finální ošetření, u kterého máte na výběr ze tří variant: olej, olej-vosk nebo lak.

Ano. Stačí pouze vybrat vhodné dřevo a povrchovou úpravu. Proto od vás nejdříve potřebujeme zjistit, kde bude podlaha umístěna a jaká je očekávaná průchodnost. V případě umístění do prostor se zvýšenou vlhkostí, například do koupelny, vybíráme takové dřeviny, které změnou vlhkosti netrpí (spadají sem například teak, merbau, ipe a další dřeviny).

Pokud je podlaha určena do provozů s vysokou průchodností, je krytina již od začátku výroby na toto užití připravována. Do takových míst volíme podlahu s větší tloušťkou a nášlapem, aby dlouhodobě odolávala.

Následně je vhodné pravidelné ošetřování vhodnými přípravky na daný typ podlahy (každý výrobce má svoji doporučenou a nejvhodnější péči). Nemáte čas řešit údržbu? Kontaktujte nás a vyšleme k vám technika, který podlahu důkladně zkontroluje a navrhne případná opatření. Ta si následně můžete provést sami, nebo si je u nás bez starostí objednáte.

Spolupracujeme výhradně s evropskými výrobci, které na českém a slovenském trhu zastupujeme exkluzivně. Značky Bassano Parquet, Foglie d'Oro a Arte Brotto sídlí v Itálii poblíž Benátek, Panaget má výrobu ve francouzské Bretani a Origineel Chapel Parket sídlí v Nizozemí. Se všemi máme nadstandardní vztahy a jezdíme je pravidelně navštěvovat přímo do dílen, abychom vám mohli přinášet jejich nejnovější produkty.

Výroba standardních tvarů a velikostí podlah trvá 5–6 týdnů, netypické zakázky se vyrábí 7–10 týdnů, někdy i déle. O době dodání vás budeme předem informovat. Všichni naši partneři využívají pouze certifikované dřevo FSC nebo PEFC.

Cesta od návštěvy showroomu k první procházce po nové podlaze tedy trvá 3–4 měsíce. Celý proces obvykle začíná v našem showroomu na pražských Vinohradech, kde si vyberete podlahu podle svých představ. Následně si přeměříme váš interiér a vypracujeme podrobnou kalkulaci. Po jejím schválení a proplacení zálohové faktury zadáme podlahu do výroby. 

Výroba u standardních tvarů a velikostí podlah trvá 5–6 týdnů, netypické zakázky se vyrábí 7–10 týdnů, někdy i déle. O době dodání vás budeme předem informovat. 

Demontáž stávajících podlah, příprava podkladu a montáž nové dřevěné podlahy pak v závislosti na rozsahu prací trvá v řádech dnů, maximálně dvou týdnů. Přesný harmonogram vám vypracujeme po potvrzení objednávky.

Kvalita povrchu, na který se podlaha instaluje, zásadně ovlivňuje životnost dřevěné podlahy. Proto musí být řádně připraven a splňovat následující parametry. 

Základním požadavkem je, že podklad musí být čistý, suchý, soudržný bez prasklin a trhlin, odmaštěný a bez prachu. Zároveň musí být rovný (maximální mezní odchylky pro obytné prostory činí ±2 mm na 2 m dle normy ČSN 74 4505) a podkladové vrstvy musí být dostatečně vyschlé. V případě cementového potěru musí být vlhkost max. do 1,2 % CM* (pod 0,9 % CM* pro podlahové topení) a anhydritu 0,5 % CM* (0,3 % CM* pro podlahové topení). Toto měření provádíme destrukční metodou a o jeho výsledku vystavujeme certifikát, který je uznávaný soudními znalci.

Specifické požadavky na přípravu povrchu vám řekneme v dostatečném předstihu. Ideální je, když si povrch můžeme v rámci zakázky připravit sami, abychom měli jistotu, že vaše nová dřevěná podlaha vám bude sloužit po desítky let.

* zkratka CM = Carbit Method (pro cementový potěr přepočítáno z hmotnostních % vody na % CM)

Pokud je to potřeba, rádi v rámci prací demontujeme nevyhovující dřevěnou, vinylovou nebo plovoucí podlahu či koberec a odvezeme je k ekologické likvidaci.

V případě starých domů si i kompletně připravíme potřebný podklad, což běžně obnáší i vyvezení staré škváry mezi trámy a přípravu zcela nové skladby vhodné pro pokládku.

Výhodou tohoto komplexního přístupu je nejen to, že se nemusíte o nic starat, ale také vám můžeme garantovat delší životnost podlahy. Ta se totiž odvíjí právě od kvality podkladových vrstev.

Obecně můžete počítat +/- 5 mm pro potřeby srovnání povrchu (nivelace), max. 1 mm pro vrstvu lepidla a pak připočtěte tloušťku konkrétní dřevěné podlahy, kterou jste si vybrali. Pokud nebude potřeba podlahu nivelovat, vezměte v potaz jen vrstvu lepidla a tloušťku podlahy.

Na perfektně připravený povrch náš mistr podlahář podlahu tzv. založí. To je proces, kdy v rámci prostoru pokládá první díly podlahy tak, aby výsledný obrazec co nejvíce lahodil oku a nevznikaly rušivé dořezy. Tato zodpovědná práce vyžaduje hodiny měření, soustředění a léta zkušeností. U členitých interiérů nám může zabrat i více jak den.

Následně tým podlahářů navazuje na první založené díly podlahy a dokončuje ji směrem od středu místnosti k jejím okrajům. Protože si potrpíme na detaily, jsou všechny okraje kolem zárubní a obvodových zdí perfektně seříznuté, aby nerušily výsledný dojem z celé podlahy. Pečlivě zvažujeme umístění dilatačních spár, aby co nejméně narušovaly celkový pohled.

Když máme hotovo, interiér vám nebo navazujícím řemeslníkům předáme perfektně uklizený.

Většina dvouvrstvých nebo třívrstvých dřevěných podlah splňuje požadavky na umístění do prostor, kde je instalováno podlahové topení nebo chlazení. Důležité je vědět, jaký má vámi zvolený materiál součinitel tepelné vodivosti. Ten by neměl přesáhnout 0,15 K/W na m². Některé dřeviny jsou pro podlahové topení méně vhodné. Všeobecně platí, že dřevo má vyšší tepelný odpor, který určuje, kolik energie se spotřebuje na zvýšení teploty o 1 K na ploše 1 m². Masivní dubové podlahy o tloušťce 20 mm a více se obtížněji protopí. Spotřeba energie bude vyšší a tím pádem i finančně náročnější.

Po pokládce je nutné zejména dodržet podmínky pro správné vytápění, které vám předáme vždy po montáži. Všeobecně platí zvyšovat teplotu max. o 1–2 °C za 24 hodin a stejně tak ji i snižovat. Maximální teplota (např. vody v teplovodním topení) by neměla přesáhnout 40 °C a povrchová teplota na podlaze nesmí překročit 29 °C. Konstantní vytápění a vyvarování se velkých teplotních výkyvů je základ. Za předpokladu, že by mohlo k výkyvům docházet, je tento fakt zohledňován již při výběru materiálu tak, aby docházelo k minimálním nuancím ve struktuře dřeva pod vlivem teplotních výkyvů.

Naprosto stejná jako lidskému tělu. Dřevo je hydroskopický materiál. Dokáže tedy přijímat vzdušnou vlhkost, což ovlivňuje jeho tvar – sesychá nebo se roztahuje. Proto je podle výrobců dobré udržovat relativní vzdušnou vlhkost v rozmezí 45 a 65 %. Za nás je optimum mezi 50 a 60 %. Pokud vlhkost udržíte v tomto rozmezí, zachová si vaše dřevěná podlaha svůj tvar a kvalitu.

Zimní měsíce jsou pro dřevěné podlahy nejnáročnější, protože během teplot pod nulou klesá relativní vlhkost na pouhých 20 %. Dřevo v reakci na tyto podmínky sesychá, v podlaze se tvoří mezery, praskliny, odlepuje se a vlní. Proto v zimních měsících doporučujeme vzduch dovlhčovat. Tím ochráníte nejen svou podlahu, ale i své zdraví. Relativní vlhkost vzduchu pod 40 % totiž způsobuje onemocnění a zvýšenou zánětlivost dýchacích cest jak u dospělých, tak u dětí. Suché sliznice totiž ztrácí svou filtrační funkci a začnou do těla propouštět nežádoucí patogeny.

Pro dlouhodobou životnost a krásu vaší podlahy je nutné dodržovat základní pravidla používání. Dřevo je třeba chránit před abrazivními materiály, podlepit pohyblivé kusy nábytku a využívat rohožky před vstupem do místnosti. 

Podlaha je největším kusem nábytku ve vašem domě, a proto vyžaduje pravidelnou péči. Používejte ošetřující přípravky určené k péči o dřevo. Při předání podlahy vám přímo doporučíme značky, s jejichž produkty máme nejlepší zkušenost. 

V případě opotřebení je možné zajistit udržovací péči nebo také lokálně opravit či nahradit konkrétní poškozenou část podlahy. Proto nabízíme pravidelné obhlídky naším technikem, který vám podlahu zkontroluje a navrhne případná opatření.

Veškeré dřevěné podlahy, které nabízíme, pochází z italských, francouzských a nizozemských manufaktur využívajících výhradně certifikované dřevo. Proto u nás cena dřevěné dubové podlahy začíná na 2 500 Kč za m². Cena podlahy z amerického ořechu je pak vždy v daném standardu vyšší o 1 000 až 1 500 Kč za m² oproti podlaze dubové.

Výslednou cenu dřevěné podlahy ovlivňují zejména vaše požadavky na funkčnost a vzhled podlahy, míra podílu ruční práce na jejím zpracování a volba dalších materiálů (do podlah umíme vložit různé typy dřeva, mramorů nebo kovů). 

Cena pokládky se odvíjí od členitosti interiéru a technologické náročnosti zvolené podlahy. Nicméně můžete mít jistotu, že podlahu bude pokládat náš interní tým mistrů podlahářů, kteří mají za sebou léta praxe a speciálních školení.

Přesnou cenu vámi vysněné podlahy rádi spočítáme v našem showroomu na pražských Vinohradech, kde pro vás máme připravené ukázky všech možností úprav na míru.

Dřevo je materiál, který v podlahářství hraje prim po staletí. Není náhoda, že vzhled dřeva je nejkopírovanějším vzorem pro vinylové a laminátové podlahy i keramickou dlažbu. V porovnání nimi však nedochází v průběhu času ke znehodnocení. Naopak působením času se vytváří tolik žádaná estetická patina.

Navíc jde o přírodní materiál, který přináší do našich domovů kus přírody. Je dokázáno, že se v jeho přítomnosti cítíme lépe a navíc jde o jeden z mála udržitelných materiálů, kterým můžeme svůj dům nebo byt vybavit.

Dřevěné podlahy dokážou při správné péči sloužit i několika generacím. S ohledem na kvalitu zpracování, vlastnosti a dodatečnou údržbu jsou stále tou nejlepší investicí.

Se dřevem pracujeme už víc jak 10 let a prošli jsme si celým procesem – od debat s lesníky přes zpracování v pilách, velkoobchodní prodej až po tvorbu zakázkových dřevěných podlah Valen&Masar. Dřevu tedy skrz naskrz rozumíme a čím déle s ním pracujeme, tím více na něj nedáme dopustit.

Všechny značky, které na českém trhu exkluzivně zastupujeme, představují evropskou špičku mezi výrobci dřevěných podlah. Výrobci jsou zvyklí vytvářet podlahy podle přání zákazníků, proto u nás nic není problém.

V našem týmu pracují mistři podlaháři, kteří jsou specializovaní přímo na dřevěné podlahy. Proto můžete mít jistotu, že výsledek bude vypadat přesně tak, jak navrhl architekt nebo jak jsme si společně schválili.

A protože našim podlahám opravdu věříme, poskytujeme na ně automaticky prodlouženou záruku.

Ano, dokážeme vám perfektně sladit celý interiér. Stejnými postupy vyrobíme dřevěnou podlahu, obklady zdí, dřevěná schodiště i solitérní a vestavěný nábytek. Díky tomu budou mít všechny dřevěné prvky stejný odstín a budou k sobě perfektně ladit. Máte originální nápad? Sdělte nám své představy a společně je zrealizujeme.

Dřeviny jsou nejekologičtější surovinou světa. Jedná se o obnovitelný zdroj tvořený sluneční energií a atmosférickým uhlíkem. Zdravotní benefity v interiéru jsou nepopiratelné, dřevo je velmi hygienické a antibakteriální. Taniny neboli třísloviny, které jsou v něm obsaženy, přirozeně zabíjí bakterie na povrchu a vzniká tzv. „čistá špína“. Dřevo je také antistatické a nemusíte se bát, že se na něm budou tvořit chomáče prachu, jak tomu bývá u umělých podlahových krytin.

Veškeré námi používané dřevo pochází z udržitelně obhospodařovávaných lesů a má certifikace FSC nebo PEFC. Výrobci Foglie d'Oro a Arte Brotto dokonce pomocí blockchain technologie dokáží doložit přesný původ stromu, který byl pro vaši podlahu použit.

Pro alergiky je dřevěná podlaha coby přírodní materiál tou nejvhodnější volbou. K povrchové úpravě dřeva využívají naši dodavatelé pouze přírodní materiály, proto po ní můžete bez obav chodit naboso a hrát si na ní s dětmi.